Światła Małego Miasta

Co znajdziemy pomiędzy wielkim miastem a małą wsią? Jak żyją mieszkańcy najmniejszych polskich miast, oddalonych co najmniej 80 kilometrów od miast wojewódzkich, bez historycznego znaczenia i turystycznych atrakcji? Te zagadnienie eksplorowała grupa badaczy i reporterów ze społecznikowskim zacięciem w ramach projektu Światła Małego Miasta.

Niecodzienny, niekomercyjny i interdyscyplinarny projekt został zrealizowany przez Polskie Towarzystwo Badaczy Rynku i Opinii, Instytut Reportażu oraz PBS. Mecenasem projektu była firma Orange. Badacze i badaczki odwiedzili 35 małych miasteczek, między innymi Miastko, Narol, Włodawę, Prabuty, Sławno, Łosice i Stary Sącz. Przeprowadzono rozmowy, które zajęły łącznie 118 godzin, pogłębiając wszelkie aspekty życia w małym mieście. Równolegle PBS przeprowadził badanie ilościowe umożliwiające porównanie odpowiedzi mieszkańców z małych i dużych miast.

Efekty prac można zobaczyć na stronie internetowej projektu www.swiatlamalegomiasta.pl. Znajdują się tam opracowane wnioski z badań jakościowych oraz ilościowych, raporty, a także reportaże. Skutkiem rozmów jest również zbiór ciekawych reportaży pod redakcją Magdaleny Kicińskiej w formie książkowej. W formacie .mobi oraz .epub dostępne są na stronie internetowej projektu.

Gorąco zachęcamy wszystkich do zapoznania się z materiałem!