Jak Polki i Polacy oceniają system opieki zdrowotnej?

Aż 70 % Polek i Polaków źle ocenia działalność systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Tak wynika z badań zrealizowanych przez agencję badawczą PBS na panelu badawczym poznaj.to w marcu 2025 roku. Jedynie 15% badanych dobrze ocenia system opieki zdrowotnej w Polsce, a tyle samo osób nie ma jednoznacznego zdania w tym obszarze. Respondenci zostali zapytani również o ocenę form opieki zdrowotnej w Polsce oraz o doświadczenia związane z odwoływaniem wizyt, który to temat jest ostatnio często podnoszony przez operatorów placówek medycznych.
Prywatna vs. publiczna opieka medyczna
W badaniu poproszono Polki i Polaków o porównanie dwóch form opieki zdrowotnej – prywatnej i publicznej. We wszystkich aspektach lepiej zostały ocenione usługi realizowane w ramach prywatnej opieki zdrowotnej. Aż 7 na 10 respondentów wyżej ocenia dostępność wizyt w placówkach prywatnych. Punktualność wizyt wyżej oceniana jest w placówkach prywatnych (59%), ale ponad ¼ badanych nie wskazuje, która z form jest lepsza pod tym kątem. Podobny rozkład możemy zaobserwować przy ocenie jakości usług. Doświadczenie specjalistów w placówkach prywatnych doceniane jest przez 66%, a co dziesiąta osoba określa doświadczenie specjalistów jako lepsze w placówkach publicznych. 19% respondentów nie jest wstanie jednoznacznie ocenić, która z form opieki zdrowotnej – publiczna czy prywatna – ma bardziej doświadczonych specjalistów. Głosy dotyczące wyglądu placówek medycznych i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami są znacznie bardziej wyrównane.
Odwoływanie wizyt
Temat odwoływania wizyt jest ostatnio dość mocno podejmowany w przestrzeni publicznej. Placówki medyczne, zarówno prywatne jak i publiczne, wskazują na problem i aktywnie edukują podnosząc świadomość pacjentów na temat statystyk nieodwoływanych wizyt oraz wpływu tego faktu na terminy dostępności do specjalistów i koszt systemu. Agencja badawcza PBS zapytała o to, czy w przeciągu ostatniego roku respondentom zdarzyło się zapomnieć o zaplanowanej wizycie w placówce medycznej. 13% badanych przyznało, że taka sytuacja miała miejsce. Zapytani wprost o to, czy odwołują wizyty z wyprzedzeniem ¾ badanych potwierdza, że zawsze odwołuje wizytę. Jednak prawie co czwarty Polak przyznaje, że zdarza mu się nie odwołać wizyty (suma odpowiedzi nie oraz tak, prawie zawsze), a 8% przyznało, że z reguły nie odwołuje wizyt. 6 na 10 osób popiera wprowadzenie kar (np. pełnopłatności za wizytę, przesunięcie na koniec listy oczekujących) dla osób, które nie odwołują wizyty.
Źródło danych:
Badanie zostało zrealizowane 31 marca 2025 roku techniką CAWI na panelu badawczym poznaj.to w ramach usługi poznaj.to w 24h na ogólnopolskiej próbie 500 respondentów.