Wyniki badania: Koronawirus a nastroje i oceny przedsiębiorców oraz ogółu społeczeństwa

Agencja badawcza PBS przeprowadziła badanie nastrojów wśród polskich przedsiębiorców oraz wśród ogółu dorosłych Polaków. Badanie zostało zrealizowane na internetowym panelu badawczym Poznaj.to w technice CAWI w dniach 24-25.03.2020 r. na ogólnopolskiej próbie n=402 firm (mikro, małe i średnie firmy) i na reprezentatywnej próbie n=500 Polaków w wieku 18+.

Badanych pytano o:

  • wpływ na firmy, pracę i codzienne życie wprowadzonego przez Rząd rozporządzenia o ograniczeniu poszczególnych działalności;
  • ocenę decyzji o wprowadzeniu ogólnokrajowej kwarantanny;
  • ocenę proponowanej przez Rząd Tarczy Antykryzysowej;
  • prognozy dla firm w perspektywie najbliższych 3 miesięcy;

Poniżej przedstawimy główne wyniki badania.

Tabele ze szczegółowymi wynikami badania zostały opracowane w osobnym dokumencie.

Wybrane wyniki

Wpływ obecnej sytuacji

Obecna sytuacja dotyka praktycznie całe społeczeństwo. Blisko 90% badanych, zarówno przedsiębiorców, jak i ogółu Polaków deklaruje, że obecna sytuacja i wprowadzone ograniczenia wpływają na ich – odpowiednio – biznes, pracę i codzienne życie.

W zdecydowanej większości przypadków, co oczywiste, jest to negatywny wpływ na funkcjonowanie firm.

Przedsiębiorców, którzy korzystają na obecnej sytuacji jest relatywnie bardzo mało.

Prognozy

W najbliższym czasie większość firm spodziewa się spadku popytu na swoje produkty i usługi.

Co druga firma obawia się zagrożenia płynności finansowej już perspektywie najbliższego miesiąca. W perspektywie całego drugie kwartału o swoją płynność obawia się dwie trzecie badanych firm.

Oceny

Decyzja o wprowadzeniu ogólnokrajowej kwarantanny przyjmowana jest przez większość przedsiębiorców i społeczeństwa pozytywnie.

Mniej przychylnie oceniane są propozycje rządu w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej. Blisko połowa przedsiębiorców ocenia je negatywnie. Tylko co piąty przedsiębiorca pozytywnie ocenia propozycje rozwiązań wspierających firmy i pracowników.

Kontrastuje to mocno z ocenami pracowników wśród których ocen pozytywnych jest znacznie więcej, i odsetek ocen pozytywnych znacznie przewyższa odsetek ocen negatywnych.

Do pobrania: